1,2,3 Ślężański wystartował

W Sobótce powstał pierwszy sklep regionalny z produktami spod Ślęży.

Rękodzieło, lokalna sztuka, autorskie fotografie i ilustracje, ale i gustowne pamiątki, ekologiczne produkty spożywcze czy odzież niezależnych marek spod góry Ślęży. To wszystko będzie można dostać w ŚLĘŻAŃSKIM, pierwszym sklepie z produktami regionalnymi w Sobótce, który zostanie otwarty już 1 grudnia.

W ŚLĘŻAŃSKIM będzie można kupić produkty lokalnych rzemieślników i rolników, a także dzieła artystów, fotografów i ilustratorów, którzy prowadzą swoje pracownie w okolicach Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Turyści i mieszkańcy regionu będą mogli nabyć tu także ciekawe pamiątki, piwa rzemieślnicze, wina z lokalnych winnic oraz gadżety z symbolem niedźwiedzia, który nawiązuje do jednego z kilku kultowych posągów, znajdujących się na szczycie Ślęży. Na pomysł otwarcia sklepu wpadła Ewelina Staniszewska, ilustratorka i sobótczanka z wyboru, która przeprowadziła się tu z rodziną 5 lat temu, jednak już wcześniej interesowała się miejscowymi produktami regionalnymi.

– Góra Ślęża to dla mnie niezwykle urokliwy szczyt, który kryje w sobie starosłowiańską magię, a przede wszystkim tajemniczą historię. Zdobywałam go wielokrotnie, jednak zawsze brakowało mi miejsca w Sobótce, w którym można kupić unikalne produkty regionalne. Wyselekcjonowałam najciekawsze propozycje ze ślężańskich gospodarstw i pracowni i właśnie tak powstał sklep ŚLĘŻAŃSKI. Jestem przekonana, że spotka się on z sympatią turystów z regionu – mówi Ewelina Staniszewska, właścicielka sklepu.

ŚLĘŻAŃSKI zostanie otwarty po raz pierwszy już 1 grudnia o godzinie 10:00. Tego dnia wszyscy odwiedzający będą mogli wziąć udział w degustacji win z Winnicy Celtica czy spróbować ciasta z chili, które powstaje w Cukierni „U Łucji”. Od 4 grudnia w ŚLĘŻAŃSKIM będzie można kupić również unikalny Kalendarz Ślężański na 2019 rok, w którym nie zabraknie fotografii wykonanych przez pasjonatów Ślęży i okolic.

– Chcemy, aby ŚLĘŻAŃSKI stał się miejscem, w którym także turysta będzie mógł uzyskać najpotrzebniejsze informacje o gminie Sobótka, tutejszych atrakcjach turystycznych i bazie hotelowo-gastronomicznej. W Sobótce możemy zaoferować turystom bardzo wiele, warto więc wykorzystać nasz potencjał jak najlepiej – dodaje Ewelina Staniszewska.

ŚLĘŻAŃSKI mieści się przy ul. Świdnickiej 7A w Sobótce i będzie czynny od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-18:00. Jeszcze w grudniu zostanie uruchomiona strona internetowa www.slezanski.pl, na której będzie można dowiedzieć się więcej o lokalnych twórcach, historii góry Ślęża i pochodzeniu produktów regionalnych.